
FRÝDEK-MÍSTEK | Zuzana Bílková, Besky; Cena čtenářů MF DNES a iDNES.cz za Nejlepší podnikatelský příběh roku 2024

FRÝDEK-MÍSTEK, okr. Frýdek-Místek | S trochou nadsázky by se dalo říct, že si Zuzana Bílková v roce 2010 jen tak odskočila od plotny a šla zrovna náhodou kolem, když v Palkovicích na Frýdecko-Místecku končila firma na zpracování ovčí vlny. Společnost koupila, zachránila a od té doby zvyšuje výrobu i počet zaměstnanců. "Po ukončení studia na vysoké škole jsem nastoupila do poradenské firmy, což mi ale moc nedávalo. Takže když jsem se od rodičů dozvěděla, že jejich známý chce zavřít svou firmu, tak jsem ještě ve zkušební době dala výpověď, dohodla se na převzetí a začala podnikat sama.
Firma nebyla úplně v koncích. Hlavní důvod plánovaného ukončení výroby byl prostý, majitel zvažoval odchod do důchodu. Začátky přesto nebyly jednoduché. S financemi pomohli i rodiče, hlavní práce ale byla na Zuzaně Bílkové. "Počáteční investice nebyla vysoká, byla to starší budova, kde švadleny šily na starých strojích, svůj věk už měly i stroje na zpracování vlny. Rodina mě podpořila, podpořili mě i stávající zaměstnanci. Já jsem totiž o výrobě nevěděla vůbec nic," přibližuje.
První kroky k záchraně firmy nebyly jednoduché. "Bylo mi jasné, že tu firmu musím více přiblížit světu. Objednávky tehdy chodily faxem do sousední pálenice, ve firmě nebyl internet," popisuje. "Mým největším štěstím a devízou bylo nadšení zaměstnankyň. O zboží věděly holky všechno, učily mě řemeslu, já jsem se je zase snažila uvést do online světa," vzpomíná na začátky podnikatelka.
Postupně se jí dařilo zaměstnankyním navýšit úvazky. Ze tří původních pracovnic dvě ve firmě stále pracují, jedna jako mistrová, druhá občas přijde vypomoci z důchodu. Aktuálně Besky zaměstnává necelé dvě desítky lidí. Dnes se téměř veškerá produkce firmy prodává prostřednictvím e-shopu. Plány do budoucna jsou jasné. "Nikam se neženu, je lepší růst pomalu, ale stále, než se zadlužit. Už jsme na tom lépe, ale doby, kdy jsem zaplatila za materiál a výplaty a nezbylo mi nic, si pořád pamatuji," dodává majitelka firmy.
Ke zpracování vlny může v budoucnu přidat i muzejnictví. Z končících firem v okolí totiž vykupuje stroje využívané ke zpracování vlny. "Takových strojů máme více, jsou to stařečkové. Máme je tady pro jistotu, kdyby se nám pokazily naše stroje. Možná by nebylo od věci je někdy vystavit, aby lidé viděli, jaká je to často nádhera," přibližuje Zuzana Bílková.
Text a foto (zdroj): EY Podnikatel roku