ŠUMPERK | Výroba delikates začala jako koníček, dnes Martin Vašíček stojí za značkou Dobroty z hor

20.03.2025

ŠUMPERK, okr. Šumperk | Martin Vašíček do 30 let nevěděl, co chce v životě dělat. Dnes s rodinou v Šumperku buduje úspěšnou výrobnu delikates. Pod značkou Dobroty z hor byste rozhodně měli vyzkoušet jejich svatojánské ořechy, nakládané lišky nebo některý ze zajímavých džemů, jsou ověnčeny mnoha oceněními.

Odkud pocházíš?
Z Olomouce. 

Co je pro tebe Šumperk, kde teď s rodinou žiješ?
Pro nás to je jednoznačně blízkost přírody, hor, klid i lidé, které máme kolem sebe.

Popiš nám trochu více vaše malé rodinné podnikání s výrobou delikates z lokálních surovin – Dobroty z hor.
Před 8 lety jsme s přítelkyní v Šumperku začali budovat malou rodinnou firmu Dobroty z hor. Tedy na začátku jsme to tak nebrali, první 3-4 roky jsme jen zavařovali přebytky ze zahrádky a následně obdarovávali rodinu a kamarády. Jelikož rok co rok zájem o naše dobroty rostl a už to nebylo jen o Vánocích, kamarádi od nás chtěli dárkové balíčky už i k narozeninám, jako dárek pro učitele, na svatby apod., tak jsme začali zvažovat možnost překlopit koníček do podnikání. Začalo zjišťování, co vše je k tomu potřeba a řekli si, že během dvou let rozjedeme podnikání. Což se nám také podařilo. 31.8.2022 jsem dal výpověď v práci a 1.9.2022 oficiálně začal podnikat. Od té doby jsme ušli velký kus cesty. 2x jsme stěhovali výrobnu, spustili e-shop, začali jezdit po trzích a gastro akcích, kterých ročně odjezdíme okolo 80. Do toho vymýšlíme a ladíme novinky, které postupně přidáváme. Momentálně máme výrobnu v centru Šumperka a chystáme se na novou sezónu. Ta nám začíná medvědím česnekem a končí 24.12., kdy vydáme poslední objednávky. A co vlastně vyrábíme? Jsou to speciality jako svatojánské ořechy, kapary z poupat medvědího česneku nebo nakládané lišky. Dále vyrábíme okolo 25 druhů speciálních džemů s příchutěmi, jako je třeba džem z červeného angreštu s ginem, kardamonem a rozmarýnem nebo různé omáčky, chutney a nakládané speciality na grilování. V kuchyni teď vznikají džemy pro diabetiky. Dále ladíme slaný karamel, kimči, škvarkovou pomazánku a spoustu dalšího. Naší výhodou je, že máme široký sortiment a vybere si u nás takřka každý.

Co považuješ za svůj největší byznysový úspěch, který by mohl inspirovat ostatní podnikatele?
Těch úspěchů je za tu krátkou chvíli, co Dobroty z hor budujeme, vcelku hodně. Mezi ty nejvýznamnější patří ocenění Regionální potravina za Svatojánské ořechy, pak je to ocenění z nejprestižnější kulinářské soutěže na světě - Great taste awards, které se uděluje v Anglii. Tímto oceněním se pyšní čtyři naše výrobky. Koncem loňského roku jsme se zúčastnili soutěže Moneta Bank Živnostník roku, kde jsme skončili na úžasném druhém místě a začátkem tohoto roku se nám podařilo získat ocenění Klasa za sedm výrobků. Díky oceněním jsme dostali pozvání do pořadu Kluci v akci na ČT1, čeká nás rozhovor a natáčení pro Český rozhlas apod. Tyto ocenění a zájem o to co děláme, je pro nás zpětná vazba, že jdeme správnou cestou. I díky tomu každý rok rosteme, rozšiřujeme nabídku, nedávno jsme se stěhovali do větších prostor a můžeme dělat to co nás baví, to je asi ta největší osobní výhra.

Co bylo na začátku podnikání vůbec to nejtěžší?
Asi udělat ten první krok, to rozhodnutí dát výpověď v práci a jít do neznáma. Bez zkušeností s vizí, která byla hodně vzdálená realitě. V mém případě to bylo 14 dní před narozením dcery, končil covid, byla tu vysoká inflace a chvíli na to začala válka na Ukrajině. To nejsou úplně ideální podmínky pro začátek podnikání, na druhou stranu jsem si říkal, že když se nám podaří uspět v této době, tak až tohle vše pomine, tak se nám otevřou daleko větší možnosti.

Kde získáváte suroviny pro svou výrobu, pěstujete si něco?
Sami si pěstujeme okolo 20 druhů bylinek, z nich pak vyrábíme koření a ručně vyráběné ovocné a bylinkové čaje. V budoucnu bychom chtěli vlastní sad abychom byli soběstační, co se týče produkce ovoce a zeleniny. Momentálně ovoce a zeleninu nakupujeme nebo si sami sbíráme u lokálních pěstitelů. Držíme se toho, že co si sami nejsme schopni vyrobit nebo vypěstovat, tak nakupujeme u místních, co to podle nás dělají opravdu dobře. Podpora místních pro nás hodně znamená.

Jaké máš další podnikatelské ambice?
Udržet si nastavenou laťku, kvalitu našich výrobků, stabilizovat a optimalizovat výrobu. Rozšířit tým lidí, kteří nám s rozvojem Dobrot z hor pomůžou. Dále rozvíjet vztahy s lokálními pěstiteli a výrobci, od kterých odebíráme suroviny k výrobě našich dobrot.

Kde čerpáš pro své podnikání inspiraci?
Asi všude okolo sebe. Vlastní nápady, staré kuchařky, příroda, internet, tím že hodně jezdím po gastro akcích, tak se snažím ochutnávat a vlastně i zákazníci mají mnohdy zajímavé nápady a recepty.

Jak se ti tady v regionu podniká?
Těžká otázka. Není to jednoduchá cesta, pustili jsme se do podnikání bez zkušeností, vlastně pořád se učíme něčemu novému a když se ohlédnu a podívám se na začátek, a to kde jsme teď, tak musím říct, že se nám podniká skvěle. Rosteme, zájem o naše dobroty neustále roste a přijde mi, že teprve teď jsme na tom pomyslném začátku a ty velké věci nás teprve čekají.

Co bys Martine dělal, kdybys nepodnikal?
Do 30 let jsem pořádně nevěděl co chci v životě dělat, vyzkoušel jsem různá zaměstnání rozličných oborů a skončil jsem u výroby delikates. Původně jsem studoval stavařinu, baví a bavil mě design, prapůvodní myšlenka byla taková, že budu architektem.

Martin VAŠÍČEK | Dobroty z hor | e-mail: dobrotyzhor@email.cz

Kamil Kavka