JESENÍK | Srdcem Fenixu je Jeseník, Cyril Svozil mladší se sem kvůli tomu vrátil ze světa

11.02.2025

JESENÍK, okr. Jeseník | Kdyby energetickou koncepci státu řešil Cyril Svozil mladší, tak by vzhledem k německé energetické politice doporučoval udržovat a rozšiřovat stabilní jaderné zdroje, doplňkově stavět zdroje obnovitelné, ale hlavně cenové výkyvy energií, když zrovna "nefouká" nebo "nesvítí", kompenzovat bateriovými úložišti. A to jak u domácností, středně velkých firem, tak i u velkých výrobních závodů. "Pouze takovým přístupem lze zajistit, že se ze zákazníka, který pouze platí faktury svého dodavatele, stane tzv. prosumer (samospotřebitel), který aktivně zvolí, kdy energii nakoupí a kdy ji prodá a získá nad svými účty kontrolu.", popsal svůj recept Cyril.

Tento jiný přístup vychází z datově doložitelných zkušeností Fenixu s decentralizovaným energetickým konceptem, kdy budova (rodinný dům, výrobní hala, veřejná budova…) v prvé řadě využívá energii vyrobenou v místě (typicky z fotovoltaické elektrárny), kvalifikovaně si pokryje spotřebu objektu a přebytek ještě umí výhodně prodat, a to právě když jsou ceny na spotovém trhu nejvyšší. Lhostejno, jestli za pomocí fotovoltaiky, větrníku či vodní turbíny, jen u toho bezpodmínečně musí být ta baterie.

Chcete příklad z praxe? Když v polovině září povodně zničily trafostanici vysokého napětí v jesenickém areálu Fenixu, celých 11 dnů dokázala firma fungovat bez elektřiny ze sítě právě díky výše popsanému řešení (obnovitelná energie plus baterie). Silnější prodejní příběh byste jen stěží vymysleli.

Cyril Svozil mladší, syn zakladatele rodinného podniku Fenix Group Cyrila Svozila staršího, neřídí ministerstvo, zato vloni přebral po otci řízení celé skupiny FENIX včetně AERS.

Ač je kvůli své nové roli od loňského léta zpět v Jeseníku, vždyť tady zkrátka je srdce skupiny, nebylo to tak dopředu nalajnováno. Naopak, on sám se od střední školy (maturoval na Gymnáziu Jeseník), a o to více po vysoké škole, chtěl srovnávat s těmi nejlepšími. Proto se vždycky stěhoval za prací, několikrát i do zahraničí. Ví, jaké to je žít v Americe, Rusku i Francii.

Návrat do Jeseníku pro něj nebyl návratem ve stylu "Tati, mami, jsem doma.". Do rodného města se přestěhoval, protože to dávalo profesně smysl. Není šokující, že to klaplo ve firmě jeho táty, kterému se tak podařilo obě své děti zapojit do rodinného byznysu, který neustále roste. Výroba elektrických topných systémů je dostatečně známa, jejich bateriovou divizi považujeme za poměrně sofistikovanou, v dobrém rozmaru by ji šlo nazvat Teslou mezi baterkami. Řekněte sami, kdo by se kvůli tomu nevrátil, že?

Cesta to ale nebyla přímá. Prvním plánem po maturitě bylo vystudovat práva na Univerzitě Palackého, k čemuž si ale už ve druhém ročníku přibral studium mezinárodního byznysu na University of New York v Praze. Pro kontext se hodí připomenout i Cyrilovy první podnikatelské kroky, kdy na olomouckých kolejích s pár spolužáky provozoval stánek s novinami. Tím nezapře, jak ho formovalo mládí v blízkosti podnikajícího otce.

Možná začínal "jen" jako trafikant, každopádně jeho profesní život šlapal přesvědčivě "v černých číslech" od samého začátku. Už první zaměstnání se odehrálo na prestižní adrese – v globální poradenské společnosti PWC. Od mezinárodních auditorů zamířil k mezinárodním právníkům do americké kanceláře White & Case. Tam se poprvé potkal s energetikou, dokonce Energy department v pražské kanceláři v 10. letech spoluzakládal.

Ve velkých korporacích si osvojil dobré pracovní návyky a vyzkoušel si, jak se pracuje a žije v zahraničí. S prací se dostal do New Yorku, Moskvy, Šanghaje, Paříže… Mezi řečí zmínil, že by obdobnou formativní zkušenost v korporaci doporučil každému nováčkovi vstupujícímu na pracovní trh.

V tu dobu to nemohl tušit, ale všechno to byla tak trochu předehra pro jeho vstup do rodinného byznysu. Od Fenixu dostal nabídku v roce 2011, byl vyslán do Francie, řídit dceřiný podnik ACSO SAS. Z původně plánovaných dvou let se vyklubalo let sedm. Náročných, ale krásných. Vlastně hlavně kvůli dětem se rodina vrátila do Česka. Volba padla na Prahu, protože musel do struktury Fenix Group zabudovat plzeňský start-up AERS, do kterého jesenický holding tehdy majoritně vstoupil.

Doba na návrat do hor ale nakonec taky nazrála a 14 dnů před povodněmi Svozilovi oficiálně rozepsali novou životní etapu v Jeseníku. Pro obě děti a zejména manželku relativně nová situace, pro Cyrila návrat po 25 letech do známého prostředí, byť s nelehkým úkolem. Není to jen o překonání průšvihu s povodněmi (Fenix jen v Jeseníku odhadl svoje škody na cca 80 milionů korun), celý holding Fenix Group dnes obnáší 13 firem v 9 zemích. Nový šéf skupiny moc dobře ví, co je core byznysem a je přesvědčen, že budovy budoucnosti budou vytápěny právě sálavými elektrickými topnými systémy. Zároveň ale vnímá, že Evropa prochází energetickou transformací, a ta je pro jesenickou společnost zajímavou příležitosti. Aby se jí Fenix mohl patřičně postavit, hledá neustále do svých řad lidi s technickým vzdělaním. Za nás tohle může být dobrá zpáteční jízdenka pro elektro inženýry, kteří po vysoké (prozatím) nenašli cestu zpět na Jesenicko.

Kamil Kavka