KOLÍN | Karel Horák, Farma Choťovice; Cena České televize za udržitelné podnikání 2024

04.03.2025

CHOŤOVICE, okr. Kolín | Sedlák tělem i duší, který navázal na devět generací předků. Karel Horák se na podnikatelskou cestu vydal v roce 1993. Jak sám říká, ze dne na den se akcionáři tehdejšího špičkového JZD Žehuň rozhodli, že družstvu už nevěří, a zároveň Karlu Horákovi – tamnímu zootechnikovi – nabídli, že když se do toho pustí na vlastní pěst, tak mu svá pole prodají nebo pronajmou. Karel Horák se poradil s manželkou a přes řadu bezesných nocí, které provázely začátky podnikání, by neměnil.

Jestli má někdo zemědělství v krvi, tak je to určitě Karel Horák. Historii zemědělců a sedláků mají Horákovi v rodině zmapovanou až do 17. století a k jedinému přerušení této linie došlo za minulého režimu, kdy zároveň zanikl rodinný statek na Čáslavsku. Tamních 15 hektarů Karel Horák vyměnil za současných 600, na kterých pěstuje třeba pšenici, vojtěšku nebo žito a chová 300 krav a 140 prasat. Živočišná produkce je hlavním tahounem zemědělské větve podnikání Karla Horáka. Kromě toho do čtyř pilířů patří potravinářství, gastronomie a energetika.

Právě energetický pilíř znamenal v byznysové cestě Karla Horáka velký zlom. V roce 2012 totiž v areálu statku vybudoval bioplynovou stanici, ve které začal zpracovávat veškerý biologický odpad. A zatímco ve zmíněném roce 2012 byl obrat firmy 40 milionů korun, vloni to bylo už 200 milionů. Nyní má takové stanice dvě s celkovým výkonem 999 kilowatt a plánuje jejich další rozšíření. Deset procent jejich aktuální produkce spolkne provoz farmy a zbytek prodává Karel Horák do soustavy. Odpad ze stanice pak farma vysušuje a používá jako podestýlku pro zvířata.

Zemědělskou práci a starost o životní prostředí vnímá Karel Horák jako dvě neoddělitelné náležitosti. Nechce říkat, že jeho farma je stoprocentně ekologická, ale funguje bez průmyslových hnojiv, místo kterých používá takzvaný fugát, separovanou tekutinu z bioplynových stanic, a pracuje na dalším vylepšování této metody. Od chemie se Karel Horák rozhodl odklonit před třemi lety. Sám říká, že pěstovat bez průmyslových hnojiv už teď takovou výjimkou není, ale i v tak nedávné minulosti, jakou představují tři roky, kvůli tomu byl u ostatních terčem posměchu.

Do procesů na farmě Karel Horák zapojuje také automatizaci a v plánu má teď jednu velkou novinku. Robotický dojírenský systém vyvinutý v Izraeli, který posouvá hranice současné robotizace v zemědělství. Farma Karla Horáka nový systém využije jako vůbec první v Evropě.

Karel Horák se zároveň už dívá do budoucnosti a dívá se tam rád. Už teď jsou totiž do chodu podnikání zapojené jeho dvě děti a vše po něm jednou převezmou.

Text a foto (zdroj): EY Podnikatel roku