JESENÍK | I Martin Bráblík bojuje o ligové vítězství Slavie Praha

07.03.2025

JESENÍK, okr. Jeseník | Dnes začneme hádankou. Můžete sedět v rodném Jeseníku, a přitom se podílet na zisku fotbalového titulu v Praze? Si pište, že to jde! Skalní fanoušky fotbalu varujeme, že po přečtení rozhovoru s Martinem Bráblíkem můžete nabýt pochybnosti, nakolik je fotbal běhání za kulatým nesmyslem a nakolik už věda.

Ne, úplně vážně. Cesta sportovního nadšence Martina je snem každého kariérního poradce, který mentoruje mladíka, jehož snem je fotbalová Liga mistrů. Když ambiciózní plán A neklapne, povede se úžasný plán B. Jako povinnou četbu bychom toto interview doporučili všem deváťákům před podáním přihlášek na střední školu ;-)

Martine, proč Jeseník?
V regionu jsem se narodil a celý život zde žiji. Odstěhoval jsem se až ve chvíli, kdy jsem začal pracovat v FK Mladá Boleslav. Jakmile jsem ale začal pracovat pro SK Slavia Praha, tak jsem se opět mohl vrátit, jelikož velkou část pracuji na počítači.

Co je tady tak super, že nejsi v Praze?
V našem regionu si užívám kombinaci rodiny, přátel a nádherné přírody, která uspokojuje mé srdce outdoorového sportovce – srdce, které zažehla inspirace u mé mamči. Je pro mě důležité být obklopen svými nejbližšími a trávit s nimi aktivní život v tomto kraji s dokonalou přírodou. Vzít skialpy, tenisky, kolo a za chvíli se ztratit v lesích a horách. Městská zástavba mě v tomto ohledu nikdy nemohla uspokojit. Během studií v Olomouci a při práci v Mladé Boleslavi jsem se často cítil do jisté míry nesvobodný.

Co je tedy tvůj aktuální džob?
Analytik standardních situací SK Slavia Praha a trenér mládežnických kategorii v FK Warex Jeseník.

Popiš nám trochu víc toho analytika.
Standardní situací je rozehrání míče po přerušení hry (roh, aut, výkop, penalta, přímý/nepřímý kop, pozn. autora). Analytik sbírá a analyzuje data o standardních situacích, vyhodnocuje standardní situace vlastního týmu (chyby, úspěšnost…). Analyzuje, jak soupeř takové situace brání. Tvoří databází řešení standardních situací vč. sledování úspěšnosti jednotlivých schémat. A srovnává statistiky s top evropskými týmy. Informace sdílí s trenérským štábem.
Abych to shrnul, snažím se maximalizovat úspěšnost týmu ve standardních situacích, minimalizovat defenzivní chyby a poskytnout trenérskému štábu analytickou podporu pro taktické rozhodování.
Jako trenér v FK Warex Jeseník se odpoledne věnuji trénování fotbalistů, kde společně se šéftrenérem Svaťou Valentou rozvíjíme místní fotbal a snažíme se ho posunout na co nejvyšší úroveň výchovy mládeže. Konkrétně jsem zodpovědný za rozvoj fotbalistů a tréninkový proces kategorií U14–U19. Svaťa, jako špičkový mládežnický trenér, je mým mentorem, za což jsem velmi vděčný. Práce s místními talentovanými a dobře nastavenými fotbalisty mě nesmírně naplňuje.

Jak jsi se k práci analytika dostal?
Už od mala mě rodiče vedli ke sportu a z mnoha sportů, které jsem dělal a měl rád, nakonec vyhrál fotbal. Od dětství jsem byl ve sportu vždy soutěživý a cítil touhu se jednou sportem živit.
Postupem času jsem ale začal vnímat, že jako profesionální sportovec to pravděpodobně nebude. Začal jsem proto přemýšlet, jak svou touhu a chuť řešit sport odborně přetvořit v zaměstnání. Už během studia na Gymnáziu Jeseník jsem začal trénovat místní malé fotbalisty. Na vysoké škole jsem ke studiu trénoval v Sigmě Olomouc.
Naprostý zlom, proč zrovna analytika, nastal ve chvíli, kdy jsem viděl film Moneyball. Tento film mi ukázal, jaké to je, když se na sport díváte tak trochu vědecky a s určitým nadhledem. Okolo fotbalu mě vždy štvalo množství "chytráků", kteří měli neustále svou pravdu a své názory vždy přizpůsobovali momentální náladě.
Následně jsem tři roky pracoval v různých klubech zadarmo, až jsem po roční stáži v FK Mladá Boleslav dostal svou první profesionální smlouvu právě v tomto klubu.
V Mladé Boleslavi jsem bohužel zároveň s výměnou realizačního týmu trenéra Holoubka skončil a následně dostal nabídku dělat analytika standardních situací v SK Slavia Praha.

Co považuješ na své práci nejzajímavější/nejpřínosnější, co by mohlo inspirovat ostatní?
Toto je opravdu obtížná otázka. Sám si ji často kladu a neumím si na ni odpovědět. Konkrétně se sám sebe ptám, jestli jsem pro společnost dostatečně prospěšný. Každopádně cítím, že moje práce je především přínosná pro mou spokojenost a sebe-naplnění, a v návaznosti na to dokážu mít sílu a chuť být přínosný a nápomocný svému okolí.
Zároveň vnímám velkou hodnotu v trénování dětí, kde spolu s ostatními trenéry vedeme desítky mladých sportovců a pomáháme jim formovat jejich životní cestu. Zní to jako hrozné klišé, ale věřím, že "správný" trenér může být v životě dospívajícího sportovce velmi důležitým článkem.

Jaké máš další profesní ambice?
Momentálně to cítím poměrně jednoznačně. Chci se především vzdělávat a nabývat nové vědomosti, protože svou cestu ve fotbale vnímám jako dlouhodobou a chci si vybudovat pevné základy v podobě znalostí a dovedností.
Aktuálně nepřemýšlím o ambicích ve smyslu nových pozic nebo týmů. Jsem spokojený tam, kde jsem, a právě zde chci růst.

Kde čerpáš pro své snažení energii?
Jsem opravdu šťastný, že jsem našel tu správnou "chybu v Matrixu", neboli tu správnou životní smyčku. Jednoduše řečeno, do práce energii investuji, ale zároveň ji zde i získávám. Tudíž žádné půjčky se skrytými úroky.

Co bys dělal, kdybys nedělal tuhle práci?
Už dlouhou dobu mě láká farmařit, starat se o zvířata, mít své stádo s ovčáckým psem. Žít ve spojení s přírodou, věnovat se ekologickému a udržitelnému zemědělství. V tomto je mi velkým vzorem táta, který farmaří a stará se o své malé stádo krav v Lipové-lázních.

Lze podle tebe pracovně překročit hranice Jesenicka, ale stále zde žít?
Podle mě rozhodně ano. Momentálně pracuji pro pražský klub a žiji v Jeseníku. Samozřejmě to znamená dojíždění a v budoucnu i více času stráveného v Praze, ale nemusím se úplně odstěhovat a přijít o zdejší společnost a přírodu s horami.
V tomto směru byl užitečný covid, který ukázal, že hybridní a dálková spolupráce je možná.
Tento model mi obrovsky vyhovuje.

Chceš lidem na Jesenicku něco vzkázat?
Snažte se najít svou chybu v Matrixu.
Umělá inteligence mi pojem "chyba v Matrixu" definuje jako: neočekávané štěstí nebo průlom – situaci, kdy člověk "prolomí" stereotypní vzorce svého života a objeví něco výjimečného nebo smysluplného (pozn. Martina Bráblíka).
Vím, že je troufalé něco někomu vzkazovat nebo radit, ale já se to snažím hledat a baví mě to. A jsem vděčný, že to momentálně hledám z Jeseníku.

Kamil Kavka